Ilie Năstase a oferit premiile câştigătorilor Dr.Oetker Argeş Cup 2014

26.07.2014

Ilie Năstase a fost prezent la Tenis Club Curtea de Argeş, unde a oferit premiile câştigătorilor competiţiei. Turneul internaţional pentru juniori până în 16 ani, Dr.Oetker Argeş Cup, organizat la Tenis Club Curtea de Argeş, şi-a stabilit în acest week-end învingătorii. Turneul este organizat de Tenis Club Curtea de Argeş şi se desfăşoară sub egida Tennis Europe şi FR Tenis.Astfel, la simplu fete, locul I a fost câștigat de Denise-Antonela Stoica, după ce a învins-o în finală, scor 7-5, 6-3, pe Mihaela Lorena Mărculescu. Locul I la băieţi a fost ocupat de Geoffrey Blancaneaux, după ce l-a învins în finală, scor 6-2, 6-3, pe Daniel Cozma. Dublul Geoffrey Blancaneaux/Maximilian Gatev a învins în finala turneului, scor 6-1, 7-5 perechea Daniel Cozma/Cristian Ştefan Moldovan. Cuplul Ramona Eva Chivu/Mihaela Lorena Marculescu a câştigat în finală, scor 2-6, 6-1,10-2 în faţa dublului Oana Smaranda Corneanu/Andreea Velcea.
Premiile au fost oferite de Ilie Năstase, venit special la baza sportivă "Tenis Club Curtea de Arges" pentru a le înmâna cupele câstigătorilor. "Mă bucur să văd astfel de competi’ii. Ați făcut o treabă excelentă aici la baza sportivă "Tenis Club Curtea de Argeş". Felicit toţi câştigătorii! Aţi muncit mult, iar eforturile nu au întârziat să apară", a spus Ilie Năstase.
Jucători din 12 ţări (Franta, Ucraina, România, Elveția, Bulgaria, Germania, Liban, Serbia, Cipru, Moldova, Letonia si Turcia) au avut plăcerea de a juca în cadrul unei baze de tenis modernizată recent şi dotată tehnic la cele mai înalte standarde, partidele desfăşurându-se pe zgură. "Nici nu s-a terminat bine cea de a treia ediţie Argeș Cup că o şi asteptăm pe următoarea, la anul. Am avut o participare numeroasă, aproximativ 80 de jucători din 12 tări au fost prezenti la această competitie. Am văzut aici jocuri de calitate", a spus Ioan Cozma, director general Dr.Oetker România.
Partenerul oficial Argeş Cup este Dr.Oetker România, iar organizatorii turneului Tenis Club Curtea de Arges şi Federatia Română de Tenis. Turneul face parte din calendarul competitional al Tennis Europe Junior Tour. Promotorul turneului este SCG-Smart Corporation Group.