Alexandra Petric a câștigat ”HAI Cup 2016”, turneul Tennis Europe de la Arad

08.06.2016

Alexandra Petric, componentă a lotului național al României de fete U12, a avut câteva săptămâni incredibile în ultima perioadă, totul culminând cu dubla victorie reușită la Arad, la ”HAI Cup 2016”, turneu Tennis Europe de categorie 3.

Disputată pe terenurile de la ”Tenis Profi Arad”, competiția a strâns la start câteva dintre cele mai bune jucătoare din România de sub 12 ani, dar cea mai bună a fost Alexandra Petric.

După ce a trecut de primele două tururi fără să cedeze vreun game, a pierdut un game în sferturile de finală și doar semifinale, pentru ca în finală să treacă cu 6-2, 6-2 de o altă româncă, Anca Alexia Todoni.

La același concurs Alexandra Petric a câștigat și proba de dublu, în care a făcut pereche cu Oana Bianca Marinescu, performanță pe care Alexandra a mai reușit-o o dată în acest sezon, la Daimon Cup 2016.

Petric s-a impus atunci atât șa simplu cât și la dublu, după ce, cu puțin timp înainte, jucase în Bulgaria, la un alt turneu puternic din circuitul Tennis Europe, ”Izida Cup”, la Dobrich.

Alexandra a jucat finala probei de simplu, fiind învinsă de o reprezentantă a gazdelor, în vreme ce la dublu, unde a făcut pereche cu coechipiera sa de la lotul național, Vanessa Ioana Georgiana Popa Teiușanu, a câștigat finala mică.