Monica Niculescu și Patricia Țig, în sferturile de finală la Korea Open Tennis. Irina Begu a fost eliminată

22.09.2016

Două dintre cele trei jucătoare din România înscrise pe tabloul principal în turneul WTA Internațional de la Seul, Korea Open Tenis, s-au calificat în sferturile de finală.

Monica Niculescu, favorita cu numărul 5, a reușit o nouă victorie în fața slovacei Anna Karolina Schmiedlova, pe care o codnuce acum cu 3-0 la întîlniri directe. Meciul de la Seul, câștigat de Monica în doar două seturi, 6-2, 6-2, a durat puțin peste 90 de minute.

Patricia Maria Țig a reușit și ea o victorie solidă, trecând în doar doup seturi, 6-4, 6-4, de Kirsten Flipkens, din Belgia, jucătoare clasată cu aproape 80 de locuri mai bine decât compatrioata noastră.

Adversara din sferturi, pentru Patricia Țig, va fi cunoscută numai după ce se va disputa meciul dintre Sara Sorribes Tormo, din spania, și Kristina Mladenovic, din Franța. În ceea ce o privește pe Monica Niculescu, ea va întâlni în sferturi o altă jucătoare din Slovacia, Jana Cepelova.

În fine, Irina Begu, cap de serie nr. 1, a avut cel mai disputat meci, fiind nevoită să joace trei seturi cu slovaca Jana Cepelova. După ce a pierdut primul set, Irina a revenit în joc, a câștigat setul secund, dar Cepelova s-a impus în cele din urmă cu 6-3, 4-6, 6-3.