Alexandra Petric și Radu Papoe au câștigat Campionatul Național Individual de vară U16

13.05.2018

CSM Oradea a găzduit în 2018 Campionatul Național Individual de vară U16, una dintre cele mai puternice ediții, participanți fiind cei mai buni jucători din România la această categorie de vârstă.

În turneul de simplu al fetelor, în finală, au ajuns favorita nr. 1, Simona Ogescu, de la CS Dinamo București, și Alexandra Petric, cap de serie nr. 3, de la CSA Steaua București. După un joc foarte disputat medalia de aur a revenit Alexandrei, care s-a impus cu 6-3, 7-6(2). Pe podium s-a mai clasat și Daria Maria Munteanu, de la CS Tenis Club Coresi, care a beneficiat de abandonul adversarei sale din finala mică, Ilinca Dalina Amariei, de la CS Dinamo București, după ce a câștigat primul set cu 6-4.

În turneul de simplu al băieților este de remarcat evoluția cel puțin interesantă a lui Radu Mihai Papoe, de la CS Târgoviște, care a câștigat titlul național fără să fie cap de serie, și după ce în patru din cele cinci meciuri nu a pierdut mai mult de două game-uri: A fost 6-0, 6-0 în primul tur dar și în semifinale, apoi a fost 6-1, 6-0 în turul secund pentru ca în finală, în care l-a întâlnit pe Bogdan Andrei Manole, de la SC Municipal Bacău, nici el printre capii de serie, scorul să fie 6-1, 6-1.

În miicul pentru locul 3, și medalia de bronz, Andrei Andrei, de la CSM București, s-a impus cu 6-4, 6-4 în fața lui Ștefan Andrei, de la Viva Tenis Club.

În turneele de dublu nu au mai fost rezultate surprinzătoare, favoriții reușind să se impună. Dinamovistele Ilinca Amariei și Simona Ogescu, favoritele cu nr. 1 , au avut nevoie de două seturi, 6-4, 6-4, pentru a câștiga finala probei de dublu fete în care adversare au fost favoritele cu nr. 2, Andreea Constantin (AS Tenis Club București)/Ana Maria Dinu (AS Double A Tenis Club). Pe podium s-au clasat și Bianca Elena Bărbulescu (ATC Elite Tg. Jiu)/Maria Moglan (AS CS AS Club Politehnica).

Finala turneului de dublu al băieților nu s-a mai jucat, campioni fiind Andrei Andrei și Radu Papoe, după abandonul perechii Nicholas-David Ionel (CS Dinamo București)/Dragoș Popeangă (AS CS Tenis Masters). Favoriți cu nr. 2, Bogdan Manole și Gheorghe Schinteie (CS Dinamo București) au ocupat ultimul loc de pe podium.

În fine, în turneul de dublu-mixt, Alexandra Petric și-a mai trecut în palmares un nou titlu, alături de partenerul ei, Andrei Andrei. Cei doi s-au impus în finala mare cu 6-2, 7-6(1) în fața perechii Lavinia Tănăsie (CS Kofe)/Matei Palcău (CS Știința Constanța), în vreme ce finala mică a fost câștigată cu 6-4, 6-3 de Ilinca Amariei și David Ionel în fața dublului Daniela Roșca (CSM București)/George Luncașu (Club Sportiv Mamaia-IDU).