Raluca Maria Tudorache și Sebastian Gima au câștigat ”Viva Club Trophy” de la Galați. Frații Sebastian și Alexander Gima, campioni la dublu

17.06.2018

Ediția 2018 a "Viva Club Trophy", turneu din circuitul ITF Juniors, rezervat jucătorilor sub 18 ani, a fost dominată de români.

Trei din cele patru finale ale competiției de la Galați, una foarte puternică, de Grad 5 ITF, au fost câștigate de reprezentații României.

Performerul acestei ediții este, de departe, Sebastian Gima, de la CSM București, care și-a trecut în palmares două titluri, atât la simplu, cât și la dublu.

Cap de serie nr. 2, Sebastian s-a impus fără prea mari probleme în finala cu favoritul nr. 3, japonezul Taiyo Hirano, de care a dispus cu 6-2, 6-4.

Nicio emoție pentru România nici în finala de simplu a fetelor, în care țara noastră a fost reprezentată de Raluca Maria Tudorache, de la ACS Tennis Performance Team, cap de serie nr. 3, care s-a impus cu un categoric cu 6-1, 6-2 în fața unei jucătoare din Elveția, Sophie Luescher, cap de serie nr. 4.

Campion la simplu, Sebastian Gima s-a descurcat la fel de bine și în proba de dublu, în care a făcut pereche cu fratele său, Alexander Gima, de la CSM București, cei doi fiind favoriții cu nr. 3.

În finala sută la sută românească de la dublu băieți, frații Gima s-au impus cu 2-6, 7-6(3), 10-6, în fața perechii favorite nr. 1, Matei Adrian Georgescu (AS Tenis Club București)/Laurențiu Mandocescu(AS Tenis Club București).

În fine, în cea de-a patra finală, cea de dublu fete, favoritele nr. 1, compatrioatele noastre Daria Andreea Constantin(AS Tenis Club București)/Raluca Maria Tudorache au pierdut, 2-6, 4-6, în fața perechii Anita Beroloni(ITA) /Sophie Luescher(SUI).