Cristina Ene și Ioana Loredana Roșca au câștigat proba de dublu la "Trofeul Ilie Năstase" de la Arad. Andreea Mitu a jucat finala la simplu

12.08.2018

Unul dintre turneele de tradiție din tenisul românesc, "Trofeul Ilie Năstase", turneu din Circuitul feminin ITF Pro, organizat de CS Tenis Fan Arad, s-a bucurat, în 2018, de o numeroasă participare a jucătoarelor din România.

Cinci din cele opt sfertfinaliste au fost din România, dar singura care a trecut de această fază a fost Andreea Mitu. Jucătoarea noastră, revenită în circuitul profesionist de puțină vreme, a ajuns chiar până în finală, fază a competiției în care s-a întâlnit cu Nefisa Berberovic, din Bosnia i Herțegovina. Andreea, cap de serie nr 8, a pierdut foarte greu, 3-6, 6-0, 4-6, întâlnirea cu favorita nr. 6.

Și dacă la simplu nu ne-am putut bucura pentru victoria unei românce, "ne-am luat revanșa" la dublu.
Noile campioane de dublu de la turneul de 15.000 de dolari de la Arad sunt Cristina Ene și Ioana Loredana Roșca, care au câștigat o finală sută la sută românească. Favoritele cu nr. 1 s-au impus în doar două seturi, 6-3, 6-4, în fața favoritelor nr. 2, tot din România, cum spouneam, Ioana Gașpar / Camelia-Elena Hristea.

La ceremonia de premiere a fost invitat chiar cel care a dat numele acestui turneu. Ilie Năstase, asaltat de zeci de copii care au vrut autografe de la fostul lider mondial al clasamentului ATP.