Cezar Crețu, semifinalist la Intaro Open 2026 de la Târgu Mureș

27.06.2026

Timp de o săptămână, Târgu Mureș a fost capitala tenisului masculin din România, iar INTARO Open 2026, turneu din circuitul ATP Challenger, și-a încheiat ediția cu două finale de înalt nivel.

Competiția s-a încheiat sâmbătă, 27 iunie, publicul având acces gratuit la ultimul act al turneului în care Cezar Crețu a ajuns în semifinale, fiind eliminat chiar de câștigătorul actualei ediții, scrie Ardeal Business.

În finala de simplu, indianul Sumit Nagal a cucerit trofeul după o victorie în două seturi, 6-3, 7-5, în fața francezului Finn Basshaw.

Și finala de dublu a oferit un spectacol deosebit. Perechea formată din Thijmen Loof (Olanda) și Kaito Uesugi (Japonia) a revenit spectaculos după pierderea primului set și s-a impus cu 2-6, 7-6 (6), 10-6 în fața favoriților numărul doi, Stefan Latinovic (Serbia) și Michael Vrbensky (Cehia).

Dincolo de rezultatele sportive, ediția din acest an a demonstrat încă o dată capacitatea organizatorilor de a livra un eveniment la standarde internaționale. Condițiile de joc, infrastructura, programul competiției și atenția acordată sportivilor au fost apreciate de participanți, iar desfășurarea fără incidente a întregii săptămâni confirmă maturitatea unui turneu care câștigă de la an la an în prestigiu.