Dorin Darius a câștigat Heydar Aliyev Memorial Cup 2, de la Baku (Azerbaidjan). El a jucat și finala la dublu

10.01.2024

Dorin Darius, sportiv legitimat la LPS Mircea Eliade București, proaspăt campion național al României la categoria U14, a câștigat Heydar Aliyev Memorial Cup 2, care a avut loc, la finele anului trecut, la Baku Tennis Academy, în Azerbaidjan, turneu inclus în circuitul Tennis Europe.

În proba de simplu U14, Dorin Darius nu a pierdut niciun set, trecând pe rând de Mark Malakhau (Rusia), Dias Tulepbergenov (Kazahstan), M. Schulz Barerra (Spania), Iakov Lifshits (Rusia) și de Ilin Alexey (Rusia), în finală.

Cu o săptămână mai devreme, la Heydar Aliyev Memorial Cup 1, Dorin Darius a fost finalist al probei de dublu, alături de sportivul Noel Giovantsis (Ungaria).

La același turneu, în competiția rezervată fetelor, Maria Jasmina Stroe a ajuns în semifinale.

Dorin Darius, care este pregătit de prof. Marius Vladu, a reușit la Campionatele Naționale Individuale de Iarnă 2024, care au avut loc în aceste zile, la Centrul Național de Tenis din cadrul FRT, să învingă 4 din primii 5 favoriți ai competiției.