Cehia trece de barajul pentru Grupa Mondiala

Bucuresti, 17 septembrie. Meciul de dublu, disputat astazi de echipa cea mai puternica a reprezentativei oaspetilor, formata din Tomas Berdych si Radek Stepanek, a adus Cehiei singurul punct de care mai avea nevoie pentru a trece de barajul pentru calificarea in Grupa Mondiala a Cupei Davis.

La tragerea la sorti de joi, echipa Cehiei anuntase o alta componenta pentru dublu, Lukas Rasol/Jan Hajek, insa a preferat pentru meciul de astazi sa aleaga varianta cea mai sigura pentru victorie, anuntand schimbarea in timpul  regulamentar.

“Au inceput foarte puternic dar stiam ca nu aveau cum sa castige. Forta cu care au inceput jocul nu putea fi sustinuta mult timp. Am asteptat sansa sa intoarcem jocul. Din setul doi am jucat foarte solid, i-am pus sub presiune si am jucat constant” a  declarat Stepanek dupa meci.

“Ne simtim minunat ca am castigat. Am avut un joc solid. Startul nu a fost optim insa cel mai important este ca am castigat. Rezultatul imi face ziua de nastere mai fericita si important este ca echipa a jucat  bine si ca am ramas cu totii sanatosi dupa aceste meciuri ” a adaugat Tomas Berdych.

Horia Tecau si Marius Copil au inceput partida de azi prin castigarea unui prim set ce a renascut sperantele tuturor romanilor prezenti in tribune pentru a-si sustine favoritii. Dupa ce, timp de 14 ghemuri, echipa noastra a detinut controlul pe teren, in ghemul 6 al setului 2, cehii au reusit sa faca breakul si si-au mentinut avantajul pana la sfarsitul celei de-a doua manse. La  scorul de 1-1 la seturi, echilibrul partidei s-a rupt, setul 3 incheindu-se 6-0 pentru echipa formata din nr. 9 si nr. 25 mondial. Unul dintre motivele acestei rasturnari dramatice de situatie este accidentarea la gamba, suferita de Horia Tecau la Mastersul de la Cincinnatti si in urma careia s-a resimtit si in meciul de astazi.

“In setul doi a fost un ghem lung. Am fost solicitat mult pe serviciu si a revenit problema la gamba stanga. Nu am putut sa servesc la fel de puternic si cehii au inceput sa joace din ce in ce mai bine. A fost frustrant pentru ca jucam bine, agresiv pe retur. Tot ce trebuia era un break pe set. Problema mea de sanatate necesita un control pe care il voi face astazi. La Cincinnatti a trebuit sa fac 5 zile pauza. A fost mult mai grav. Am ajuns sambata din America si duminica eram la antrenamente.” a explicat Horia Tecau motivul pentru care meciul a luat o asemena intorsatura nefavorabila romanilor.

Ultimul set al partidei a debutat cu un break al echipei Cehiei, urmat de un altul in ghemul 7, ce nu au mai putut fi recuperate de Horia si Marius, astfel incat, la 5-2 pentru cehi, Stepanek a servit pentru meci, in confruntarea dintre Romania si Cehia, inchizand scorul la 6-3, 3-6, 0-6, 2-6.

Meciul de astazi a avut multe momente frumoase si spectaculoase, precum infruntarea "muzicala" dintre galerii sau serviciul cel mai puternic al meciului, lansat de Marius Copil cu o viteza de 234 kph, dar, in final, Cehia, care  de  30 de ani incoace a petrecut un singur an in afara Grupei Mondiale, si-a reluat locul in cadrul primelor 16 natiuni ale lumii.

Concluzia intalnirii, decisa in doar doua zile, a fost exprimata si de catre capitanul nejucator, Andrei Pavel:  “Ce ma bucura este ca am fost o echipa. Ne-am antrenat bine. Am sperat mai mult in meciul lui Adi Ungur, mai putin in meciul lui Victor Crivoi, dar mi-a facut o surpriza placuta, chiar daca n-a castigat. In meciul de azi am avut cele mai mari sperante. Partida a inceput foarte bine, dar nu a putut fi continuata la fel. Nu mi-e rusine de infrangere. Merg cu capul sus. Am pierdut, dar am dat tot ce am putut. Baietii trebuie sa devina mai puternici si in clasament pe viitor. Hanescu, cand isi va reveni, are potential, face meciuri foarte bune.  Adi Ungur este in urcare,  merge spre prima suta. Victor Crivoi trebuie sa aiba grija sa nu se imbolnaveasca. Marius Copil are nevoie de un pic de maturitate in joc. E foarte tanar si trebuie sa sparga tiparele. Horia sper sa reuseasca sa joace la Masters. E foarte talentat.”

O data cu infrangerea suferita in fata Cehiei, Romania pierde locul in Grupa Mondiala. Pentru a reveni in primele 16 echipe ale lumii, romanii vor juca la urmatoarea editie a competitiei in cadrul Zonei 1 Euro-Africana.

Pentru meciurile de maine inca nu este decis care dintre jucatorii romani, respectiv cehi vor intra pe teren. In privinta romanilor, conform declaratiei capitanului nejucator, se va trage la sorti numele protagonistilor. Prima partida este programata sa inceapa la orele 11:00, la Centrul National de Tenis.